Zabiegi

Inhalacja jest jedną z bardziej polecanych metod leczenia chorób płucnych, np. astmy. Do jej przeprowadzenia potrzebny jest inhalator. Skuteczność prowadzonej z jego użyciem terapii ocenia się po wielkości depozycji płucnej, czyli wielkości obszaru bezpośredniego działania wziewnego płynu.

Inhalacja wykazuje wyższą skuteczność w leczeniu schorzeń układu oddechowego właśnie dzięki bezpośredniej depozycji. Inne sposoby (łykanie tabletek, syropów, metoda pozajelitowa) są mniej skuteczne i wywołują skutki uboczne.

Tymczasem nebulizator (aparat do rozpylania płynu wziewnego) od razu działa na miejsce objęte jednostką chorobową. Pokonuje drogę możliwe najkrótszą, najszybszą. W ten sposób aerozol zaczyna działać natychmiast. Bezpośrednia aplikacja leku do drzewa oskrzelowego pozwala utrzymać w nim wysokie stężenie płynu. Dzięki temu można stosować mniejsze dawki i minimalizować niepożądane objawy. W tym tkwi wyższość inhalacji nad pozostałymi sposobami leczenia.

Inhalator pozwala szybciej osiągnąć zamierzony efekt terapeutyczny. Jego wartość podnosi dodatkowo umiejętne dobranie nebulizatora - aparatu wytwarzającego aerozol.

Na rynku istnieje wiele typów inhalatorów z funkcją „mgiełki” i nebulizatorów właściwych. Po konsultacji z lekarzem prowadzącym trzeba wybrać właściwy aparat. W atrakcyjnej cenie można go kupić aptece internetowej.